کوسه‌های قفسی

شاید که نه، حتماً به نظرِ اکثریت شماها مسخره است اما یکی از علاقه‌مندی‌هایم که امیدوارم بالاخره یک روز موفق به تجربه کردنش شوم، همین تصویر بالاست! داخل یکی از این قفس‌ها بروم و کوسه‌هایی را از نزدیک ببینم که احتمالاً چون آرواره‌شان به من نمی‌رسد تا در یک آن، میلم کنند، عصبانی شده‌اند! می‌دانم این قفس‌ها همچون بسیاری از ساخته‌های دست بشر، کامل نیستند و چه بسا یک اشتباه یا نقص فنی کوچک منجر به این شود که طعمهٔ یکی از این‌ها شوم (که البته باید بسیار بدسلیقه باشد تا گوشت‌تلخی مثل من را بخواهد بخورد!) اما دوست دارم یک یا چند تا از این سلاطینِ اقیانوس‌ها را ببینم. از این آکواریوم تونلی‌ها هم خوشم نمی‌آید چون حیوانِ زبان بسته، اسیر است (گناه دارد) و رفتارش هم علی‌القاعده رفتارِ یک اسیر است و نه رفتاری طبیعی؛ برای همین ترجیح می‌دهم خودم در اسارت باشم و او را در خانهٔ خودش تماشا کنم.

امروز که مانند خیلی اوقات دیگر داشتم با هیجان، عکس‌ها و ویدئوهای این چنینی را می‌دیدم، به ذهنم رسید عشق هم با قدری تفاوت، عملاً همین است و فرق زیادی ندارد! چرا که می‌دانی ممکن است آسیب ببینی (و حتی چه بسا قبلاً هم سابقهٔ آسیب داشته باشی) ، می‌دانی باید طعمِ اسارت داخل قفسِ تنگی که خودش هم در دریا (یعنی جایی خارج از محل زندگیِ امنِ خودت) است را متحمل شوی، به این اصل واقفی که هر اتفاقی بیفتد کسی جز خودت یاری‌رسانت نیست و و و… ولی همهٔ این‌ها و خیلی بیش‌تر از این‌ها را علی‌رغمِ دانایی‌ات، نادیده می‌گیری، نصایحِ دیگران را نشنیده می‌گیری و تمامِ هزینه‌هایش را هم با جان و دل پرداخت می‌کنی؛ لباس‌های تقریباً ناراحتِ غواصی را بر تن می‌کنی، خودت با دستِ خودت داخل قفس می‌شوی و از لحظه‌ای که داخل آب می‌روی تا لحظه‌ای که صحیح و سلامت به کشتی بر می‌گردی، ترشح عظیمِ آدرنالین را به وضوح در بدنت احساس می‌کنی و رسماً قلبت از حلقت بیرون می‌زند اما… عشق می‌کنی از بودنِ کنار موجودی که نه خودش شبیهِ کسی است، نه دیگری شبیهِ اوست و نه حتی خودت پیش او، همان همیشگی‌ات هستی! امان از این آخری… چون طوری برایت خواستنی است که ترجیح می‌دهی تمامِ عمر در همان حال بمانی تا فقط «او» بدون هیچ اضافات و متعلقاتی و همان طوری که هست، کنارِت قرار بگیرد و با هم‌دیگر، «ما» بشوید و «ما» هم بمانید؛ البته که با قیدِ تا ابد!

(عشقم به حیوانات در حدی است که حتی نگاهم به کوسه‌ها هم رمانتیک است! لطفاً به من خرده نگیرید و اگر برای‌تان مقدور بود، درکم کنید!)

(عکس: Guadalupe Great White Sharks)

error: